top of page

Zagrajmy:

Tak dla piłki nożnej, Nie dla polityki

Symbol tęczy lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych (LGBT) nie jest elementem boiska ani ubioru zawodnikow w piłce nożnej.

 

W międzynarodowych meczach piłki nożnej Stany Zjednoczone i Irlandia wymagały od graczy noszenia na swoich koszulkach symbolu tęczy LGBT. Anglia wymagała od graczy noszenia tęczowych sznurówek. Niektóre zespoły wymagaly od kapitanów założenia na ramię tęczówej opaski LGBT. Niektórzy umieścili symbol tęczy LGBT na flagach narożnych.

 

Tęcza LGBT jest symbolem politycznym. Zgodnie z Przepisami Gry Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB) "Na ubiorze nie mogą znajdować się żadne treści o charakterze politycznym, religijnym, osobistym lub oświadczenia czy ilustracje" (Artykuł 04.5). Przepisy FIFA dotyczące sprzętu dodają, że zakaz obejmuje jakiegokolwiek "symbole polityczne lub podobne" (Artykuł 8.3). FIFA powinna egzekwować swoje własne zasady.

 

Nie wszyscy zgadzają się z treściami reprezentowanymi przez tęczę LGBT. Gracze, którzy odmówili noszenia symbolu tęczy LGBT w międzynarodowych i ligowych rozgrywkach, byli nękani i teraz ryzykują, że będą w gorszej sytuacji zawodowej.

 

FIFA i IFAB mają obowiązek zapewnić, aby gracze byli oceniani na podstawie ich umiejętności piłkarskich, a nie ich poglądów politycznych lub religijnych. Nikt nie powinien być zobowiązany do noszenia symbolu politycznego, z którym się nie zgadza.

 

Niektórzy nie zgadzają się z pogladami reprezentowanymi przez symbol tęczy LGBT, z powodów religijnych lub sprzeciwiają się zagrożeniu jakie transgenderyzm stwarza dla piłki nożnej dla dziewcząt i kobiet. Te oraz inne osoby nie powinny być wykluczane z gry w piłkę nożną tylko dlatego, że mają opinie, które są sprzeczne z zwolennikami ruchu LGBT i vice versa.

 

FIFA i IFAB muszą zagwarantować, że wszyscy są mile widziani.

POTRZEBNE DZIAŁANIA

1

FIFA

Upomnieć zespoły, które umieszczają symbole polityczne, w tym tęczę LGBT, na dowolnej części ubióru zawodników, wyposażeniu ochronnym lub opasce kapitańskiej.

2

FIFA

Wspierać uczciwość i inkluzywność.

 

(Zobacz "Pięć zaleceń, aby upewnić się, że wszyscy są mile widziani" w pełnym raporcie.)

3

IFAB

Dokonać rewizji Przepisów Gry, aby wykluczyć symbole polityczne na chorągiewkach boczych, wyposażeniu terenu oraz na polu gry i jego najbliższym otoczeniu.

(Zobacz omówienie Artykułów 01.8 i 01.13 w pełnym raporcie.)

#PiłkaNożnaNiePolityka

"Na ubiorze nie mogą znajdować się żadne treści o charakterze politycznym, religijnym, osobistym lub oświadczenia czy ilustracje"

IFAB, Przepisami Gry, 

Artykuł 04.5

cały raport w języku angielskim

#LetAllPlay

Fifa-Front-Cover_31Dec.jpg

Korki, stroje i chorągiewki  boczne są do gry w piłkę nożną, a nie do polityki.

Załóż ‘korki’ żeby wygrać, a nie dla polityki

bottom of page