top of page
FIFA’ya Söyle:
Politik Sembollere ve LGBT Gökkuşağına Hayır
Turkey.png

Uluslararası futbol maçlarında, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda Cumhuriyeti ve bazı profesyonel takımlar, oyuncuların formalarında LGBT gökkuşağı taşımalarını istedi. İngiltere, oyuncuların kramponlarına LGBT gökkuşağı bağcıkları takmalarını istedi. Bazı takımlar kaptanlarının LGBT gökkuşağı kol bandı takmalarını istedi. Bazıları LGBT gökkuşağını köşe bayraklarına yerleştirdi. 

LGBT Gökkuşağı politik bir semboldür. Uluslararası Futbol Birliği Kurulunun (IFAB) Oyun Kuralları “Ekipmanlar herhangi bir politik, dini veya kişisel slogan, ifade veya görüntü içermemelidir” (Kural 04.5) demektedir. FIFA’nın Ekipman Yönetmeliği, bunun “herhangi bir siyasi veya benzeri sembol” yasağını da içerdiğini eklemektedir (Madde 8.3). FIFA kendi kurallarını uygulamalıdır.

Herkes LGBT gökkuşağının temsil ettiği düşüncelerle aynı fikirde değil. Uluslararası maçlar ve lig maçlarında LGBT gökkuşağını giymeyi reddeden oyuncular taciz edildiler ve şimdi de kariyerlerinde dezavantajlı olma riski taşıyorlar.

Jaelene Hinkle Bir Hristiyan profesyonel futbolcu, Haziran 2017'de Amerika Birleşik Devletleri Kadınlar Ulusal Takımı'nda oynamaya çağrıldığında, ABD ekibinin, oyuncuların üniformalarında "LGBTQ Gurur ayı" için LGBT gökkuşağı takmalarını isteyeceğini öğrendi. Oynamayı reddetti çünkü bir Hristiyan olarak LGBT gökkuşaklı formayı giymemesi gerektiğini düşünüyordu. Bu onun için bir haksızlıktır. Hiçbir oyuncu, bir takımda oynayabilmek için siyasi bir teste tabi tutulmamalıdır.

 

FIFA ve IFAB, oyuncuların siyasi veya dini görüşleriyle değil, futbol yetenekleriyle değerlendirilmelerini sağlamakla yükümlüdür. Hiç kimseden, aynı fikirde olmadığı bir politik sembolü taşıması istenmemelidir.

LGBT gökkuşağının temsil ettiği politikaya karşı çıkanlar arasında dindarların yanı sıra, transeksüelliğin kızlar ve kadınlar futbolu için oluşturduğu tehdide karşı çıkanlar da var. Bu kişiler sırf LGBT'nin savunucuları ile çelişen fikirleri olduğu için futboldan dışlanmamalıdır. 

FIFA ve IFAB herkesi güvence altına almalıdır.

FIFA başka politik sembolleri kullanan takımları disipline sevk etmiştir. 

  • 2016'da FIFA, 1916 Paskalya İsyanının yüzüncü yılını anımsatan yazılı forma giyildiği için İrlanda Futbol Federasyonu'na para cezası kesti.

  • 2017'de FIFA, “[Kaptanın] kol bandında sembol olduğu için” Arjantin'e uyarı verdi.

  • 2018'de İngiltere Futbol Federasyonu, bir maç sırasında Katalan ayrılıkçılarının siyasi mahkum olarak gördüklerinin anılması için sarı bir şerit giyilerek siyasi semboller yasağının ihlal edilmesinden dolayı Manchester City F.C. menajeri Pep Guardiola'yı para cezasına çarptırıldı.

 

FIFA'nın siyasi semboller üzerindeki yasağını tutarlı bir şekilde sürdürmesi ve takımların LGBT gökkuşağı gibi politik mesajlar veya sembolleri, oyuncu teçhizatında, sahada, teknik alanda veya saha ekipmanında sergilemesini engellemesi gerekiyor.

FIFA'ya önerilerimiz:

  1. Politik semboller yerleştirerek 04.5 sayılı Kuralı ihlal eden takımları; “LGBT gökkuşağını, ekipmanın, koruyucu teçhizatın veya kaptan kol bandının herhangi bir yerinde bulunduranları” da dahil ederek, cezalandırın.

  2. Tarafsızlığı ve herkesin katılımını destekleyin. İnsanları siyasi ya da dini görüşlerine dayalı olarak dışlamayın.

  3. Oyuncu ekipmanları ile ilgili “herhangi bir politik, dini veya kişisel slogan, ifade veya görüntü içermemelidir” yasağını; diğer tüm sahaları (örn. köşe bayrakları) ve teknik alan ekipmanlarını ve saha ile yakın çevresini de içerecek şekilde genişletmek üzere futbolun Oyun Kurallarını yeniden düzenlemek için IFAB ile birlikte çalışın.

FIFA Başkanı ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'ndan (IFAB) siyasi sembollerin kullanımını durdurmalarını istemek için bu dilekçeyi imzalayın.

---

“Let All Play” raporunun tamamında, bireysel oyuncuların hikayelerini ve politik sembollerin futbol kurallarını nasıl ihlal ettiği hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz: https://www.letallplay.org/fifareport

FIFA’nın futbolda siyasi sembolleri yasaklaması hakkında daha fazla bilgi için raporun 3. Sayfasına bakın, “Herkes Oynasın: Futbola Evet, Politikaya Hayır.”

Jaelene Hinkle’nin hikayesi: https://www.letallplay.org/blog/soccer-players-say-no-to-lgbt-rainbow 

Bu dilekçeyi imzala ve FIFA’ya gönder! Dilekçe: Politik Sembollere Hayır

 

Alıcı: Fifa Başkanı Gianni Infantino

 

KK: Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ve FIFA Disiplin Kurulu

 

Tüm siyasi sembolleri futboldan uzak tutmanızı rica ediyorum. Siyasi sembollerin yeri oyuncu malzemeleri veya saha teçhizatı değildir.

 

Futbol Oyun Kuralları şöyle der: “Ekipman, herhangi bir politik, dini veya kişisel slogan, ifade veya görüntü içermemelidir.” (Kural 04.5)

 

Politik semboller ve mesajlar bölücü ve tartışmalıdır. Futbolda yerleri yoktur.

2019 Let All Play raporuna göre, “FIFA, oyuncuların siyasi görüşleri veya dini inançlarıyla değil, futbol yetenekleriyle değerlendirilmelerini sağlamakla yükümlüdür.” Hiç kimse, aynı fikirde olmadığı bir politik sembolü veya mesajı taşımaya zorlanmamalıdır. Futbolun herkese tamamen kapılarını açan bir spor olmasını istiyorum.

Tarafsız olun. Kuralları tutarlı bir şekilde uygulayın ve bütün “politik, dini veya kişisel sloganları, ifadeleri veya görüntüleri” yasaklayın. Sahalar futbol için vardır, siyaset için değil.

 

Bir taraftar olarak futbolun siyasi kavgalar için kullanılmasını izlemek değil, takımım için tezahürat yapmak istiyorum.

 

Biz futbol sevenler olarak siyasete hayır, futbola da evet demenizi rica ediyoruz!

Saygılarımla,
[Adınız]

CITIZENGO_BLANCO_BALÓN.png
bottom of page